Oled Wicca. Aga millises Wicca arengufaasis?

Wicca religioon on selline paganlik suund milles tundub nagu sisuliselt ei olekski eetilisi juhiseid oma käitumise kujundamiseks. See ainult tundub nii, kuna Wicca on kujunenud väga individuaalseks ja salajaseks praktikaks.


Wicca on nii-öelda põrandaalune religioon, esoteeriline väga. On seda alati olnud ja arvatavasti osaliselt peidetuks ta ka jääbki. Selle salajasi õpetusi on jagatud suuliselt või initseerimisrituaalide käigus õpetajalt õpilasele. Alles nüüd on Wicca'd põrandaalt välja tulnud ning oma õpetusi maailmale kuulutama hakanud.


Wicca'del on oma Rede ning ka teatud traditsioonides mingid seadused. Iga Wicca kogukond kirjutab ise omad seadused ja Rede on nii-öelda kuldne reegel kuid see ei paku positiivseid ettekirjutusi ning seda peetakse suhteliselt leebeks.


Kuid mida üldse ei teata on see, et Wiccadel tegelikult on üks universaalne tekst mida kutsutakse Jumalanna Laeng'uks. Tähtjumalanna ütleb: "Olgu teie sees ilu ja tugevus, vägi ja kaastunne, austus ja alandlikkus, lustlikkus ja aupaklikkus." Need on nii-öelda kaheksa arenguetappi igale Wicca'le mida eneses ikka ja jälle täiendatakse.


Tänane 20.02.2020 kuupäev on sedavõrd imeline, et neli kahte teevad kokku 8. Tundus väga paslik nendest kaheksast voorusest just täna kirjutada ja lasta sinul ka välja selgitada millises väljendusfaasis sa oma elus praegu oled.

Kui Rede meile õpetab, et peame vältima kahju tekitamist, siin sellest siit saame edasisi juhiseid selle kohta, mida ennast rohkem tegema julgustada.

  1. ILU - Jumalanna vooruste loendis on kõige esimesena toodud välja ilu. See on kooskõlas Wiccan'i filosoofiaga ülediselt. Nimelt Wiccas rõhutakse armastuse ja naudingu tähistamisele. Kuna kõik Jumalannad meis eksisteerivad, siis seetõttu sa tahadki riietuda nii hästi kui saad seda endale lubada, kaunistada ennast ja oma kodu just sellisel viisil, mis sulle meeldib. On imeline tunnistada kui ilusates ja omanäolistes kodudes meie, Jumalannad, kõik elame. Tuleb siiski meeles pidada ka, et sa ei peaks oma iluideaali järgima viisil, mis kahjustab sind või teisi elusolendeid. Näiteks impulss näljutada ennast või kaunistada end viisil, mille tagajärjel loomi piinatakse või tapetakse. Enese kaunistamise juures ei või olla julm teiste suhtes kes ei vasta sinu enda ilu standarditele. Need viimased ei kuulu lihtsalt Jumalanna vooruste ulatusse. Samuti pea meeles austada hävingu ilu. Kuigi looming on ilus, liigub see alati, alates loomise esimesest hetkest, hävingu suunas. Ilusa aia loomiseks on seda vaja enne künda ja panna maha sibulad, luua seemnetele koht. Nii ka iseenda ja oma elu loomisel peame sisemise ilu kasvatamiseks olema valmis olema avatud muutuste jaoks.

  2. TUGEVUS - Ilu hoidmise ja loomise tasakaal sõltub tugevusest. Nagu ilul, on ka tugevusel füüsiline voorus. Vaadake, Wiccas on nii, et füüsilist aspekt on Jumalik aspekt. Füüsiline maailm, füüsiline sina oled Jumaliku manifestatsioon. Muutes oma keha võimalikult terveks, parandame oma elujõudu ja seeläbi oma tugevust. Wiccad uurivad ja huvituvad just seetõttu väga ürtide kasutamisest, eeterlikest õlidest, eelistavad mahetoitu ja mõned isegi valivad mõnikord hakata taimetoitlasteks. Kuid sageli jäetakse tähelepanuta palju lihtsamad tavad nagu vähem söömine ja regulaarne füüsiline koormus. Tugevus ei ole ainult lõvis, kui ta jahib oma toitu ega ka emakarus, kui ta ründab jahimeest, kes ohustab tema poega. Füüsiline tugevus on oskus ellu jääda ja anda oma järglastele parimad õpetused kuidas selles keskkonnas terves kehas püsiks terve vaim.

  3. VÄGI - Wiccad võtavad selle sõna väga kergesti omaks. Eriti seetõttu, et arvavad justkui see tähendaks ainult maagilist jõudu. Väel on ka teisi tähendusi ja see näib paljusid hirmutavat. Paljud meist soovivad maailma, kus kõiki inimesi koheldakse võrdsetena ning kus otsuseid tehtaks üksmeelel. Kuid meie ühiskonnas on võimu ja väe ebavõrdsus tava. Tegelikult on võrdsus isegi Wicca ringkondades suur illusioon. Vaadake, on inimese loomulik soov saada tunnustatud hea töö eest. Seega ärgitab Jumalanna sind oma ainulaadseid andeid väljendada, nende olemasolu tähistada ning võtta seda kui kingitust. Ainult oma andeid kasutades kasvab sinu vägi ja saab rahuldatud sinu vajadus olla tunnustatud ja tähtis. Võim avaldub mõnikord ka väes teisi inimesi juhtida, suunata või mõjutada. Hea juht on keegi, kes on võimeline grupi nimel otsustavalt edasi liikuma ja innustama või motiveerima tervet rühma inimsi oma isiklikke või grupi eesmärke täitma. See on suurepärane väe kingitus.

  4. KAASTUNNE - Kaastunne on võime mõista teiste inimeste tundeid ja see on tasakaalus oleva väe loomulik osa. Kaastunne aitab edasi liikuda ja võtab omaks teised inimesed sinu ümber, sõltumata sinu ja tema erinevusest. See on seisund milles hoolitakse mitte ainult endasugustest vaid kõigist elusolenditest lihtsalt seetõttu, et nad olemas on. Näiteks Boddhisatva kaastundeavalduses valib valgustunud hing jääda elutsüklisse just kaastundest, et valgustada teistele nende teed. Kuid siiski ei tohiks sa mitte kunagi teiste vajadustega nii hõivatud olla, et unustad enese soovide, unistuste ja vajaduste eest hoolitseda. Kui sa muutud teistesse inimestesse nii investeerituks, pole sul aega end täiendada. Ja nii toimubki läbi põleme ja nii muutub maailm vähem ilusamaks paigaks, sest meil pole lihtsalt mitte midagi endast järel enam mida anda.

  5. AUSTUS - Au ilmub koos ja on tasakaalus alandlikkusega. Seetõttu peame austuse ärkamiseks olema austuses iseenda vastu. Kellegi austamine tähendab nende tavade aktsepteerimist, see tähendab nende vastu võtmist. Oma kaastune õppetunni kaudu peame meeles pidama, et teistel kultuuridel ja religioonidel on erinevad aumärgid mille süsteemidele ja liikmetele tuleb reageerida vastavalt. Sobilik käitumine regiooniti varieerub ning kellegi koju külla minnes on soovitatav kinni pidada selle kodu reeglitest. Aukoodeksi järgi elamine on väeallikas, kuna see treenib tahet ja loob seose eetikaga, mille järgi soovid elada.

  6. ALANDLIKKUS - Alandlikkus võimaldab meil tunnistada ja näha oma puudusi. Peame enda peale vaatama kaastundega ning olema seeläbi piisavalt alandlikud, et mõisa - ma pole ideaalsed. Kui sa sellest unistad või seda soovid, lülita end alandlikkuse energiasse ning lase vabaks see illusioon. Populaarne on mõte, et me kõik loome oma reaalsuse. Õigesti rakendatud kontseptsioon võib olla abiks positiivsete muutuste loomisel oma elus, olen täiesti nõus. Kahjuks aga selline mõttelaad väga kergesti läheb üle sellisesse mentaliteeti kus süüdistatakse ohvrit. See paneb inimesi pöörama rahulolevat pilku teise inimese kannatustele. Ja siis inimene õigustab oma seisukohta sellega, et ju nad on mingil tasandil seda või teist enda ellu küsinud. Keegi ei soovi kannatada! See mõtteviis on väga kaugel alandlikkuse voorusest ning ühtlasi õõnestab see ka kaastundlikkust. Wicca'na, olles siia maa peale saadetud Jumalanna ja Jumala poolt, on sinu väe täieliku potentsiaali saavutamise mõte seda kasutada just kaastunde kaudu kõrgeima hüvangu nimel. Ja mitte ainult iseenda, vaid ka olla tugi kõigi teiste inimeste kõrgeima hüvangu saavutamisel. Just alandlikkus võimaldab meil tasakaalu hoida. Samamoodi võimaldab see meil end kätte võtta ja edasi liikuda, kui meil on au ja alandlikkuse tasakaalus paratamatult halvad tujud, isekad hetked. Teadmine, et kõigil on halvemaid aegu ongi see mille tõttu me saame uuesti üles tõusta ja jätka proovimist.

  7. LUSTLIKKUS - Lustlik meel tasakaalustab kõik voorused ja nende vastandid: see võib aidata luua ilu seal, kus on inetu, anda julgust neile, kes tunnevad end jõuetuna ja vähendada väge ja austuse janu, kui nad muutuvad oma tähtsusega liiga paljuks. Kultuurilised struktuurid, olgu need ilmalikud või religioossed, kipuvad kaost kartma. Jagades oma maailma duaalsusteks, määrame kaosele sageli „kurjad“ ja korrale „head“ hinnangud. Paganlikud usundid tunnistavad aga traditsiooniliselt, et kaose jõud on samuti ka loomingu allikas. Muidugi, ükski kingitus pole ilma selle väärkasutamise potentsiaalita ja nii võib valesti rakendatud lust muutuda pigem julmaks mõnitamiseks või naeruvääristamiseks. Teiste vooruste, eriti alandlikkuse ja kaastunde praktiseerimine aitab hoida selle negatiivset poolt taltsana ja tasakaalus.

  8. AUPAKLIKKUS - Aupaklikkus on osa igast siirast süsteemist. See hõlmab endas lugupidamist, mis tasakaalustab lustlikkuse. Inimestel on kaasasündinud vajadus tähtsustada kedagi või midagi suuremat, kallimat, tähtsamat kui meie piiratud Mina. Paganate jaoks tähendab see "miski" sageli Loodust, mida Wicca'd mõistavad omakorda samuti Jumaliku peegeldusena. Teiste jaoks võib see olla mingi konkreetne ideaal, näiteks vabadus või rahu või oma kodumaa või rahvas või midagi sellist mida mõistetakse teaduse arendamise all. Austus mitte ainult ei anna meile seda sidet või ühtsuse tunnet suurema tervikuga, mis on elus üks peamisi turvatunde allikaid, vaid ka inspireerib meid. Aukartuse tume külg on millegi fanaatiline pooldamine. See tähendab seda kui sa usud, et eesmärk õigustab vahendeid. Näiteks saab tuua ristisõdijad. Alandlikkuse ja kaastunde, aga ka lustlikkuse praktika aitab kaitsta selle äärmuse eest.

Ja siin need olid, 8 Wicca arenguetappi mille järgi elus navigeerida. Millises arengufaasis sina praegu oled, kuidas sa selles ennast tunned ning mis on sinu jaoks kõige raskem?

119 views

Subscribe Form

  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Ingrid von Wicca.