Wicca kevadpüha - Imbolc

1.02-02.02.2020 peetakse Wicca kevadpüha. Imbolc tähendab tõlkes "ema kõhus", sest just seal hakkavad seemned idanema kui on käes kevad.

See aeg on eriti püha Keldi tulejumalannale Brigitele, sepistamise, tervendamise, ämmaemanda ja luule patroonile. See on noorte Jumalannade festival. Tänasest päevast kuni 21. märtsini on Jumalannade kasvulava ja uuenemiseks ettevalmistamise hooaeg.


Jumalanna on austatud sellel hingamispäeval. Täna luuakse kaera- või nisuõlgedest nukkusid ja sümboleid mis asetatakse valgete lilledega koos korvidesse või vaasi pannakse kodus altarile lilledega vaasi kõrvale.


Vanasti külastasid noored tüdrukud õlgedest lillepärgadega ukselt ukseni iga majapidamist ning kinkisid sinna majapidamistesse kingitusi ja võtsid kingitusi ise vastu. Pärast seda, traditsioonilisel pidusöögil, tegid vanemad naised õlgadest valmistatud sümbolite ja nukkude õnnistamiseks spetsiaalseid tammetõrudest või käbidest võlukepikesi ja viskasid need siis tulekoldesse või ühiselt süüdatud suurde lõkesse. Järgmisel hommikul uuriti koldes olevat tuhka, et näha, kas võlusümbolid jätsid märke heaks õnneks.


Kodused ahjukolded kustutatakse õhtul peale päikese loojumist ja süüdatakse uuesti hommikul ning välisukse juurde välja poole pannakse luud, et sümboliseerida vana väljapühkimist ja uue vastuvõtmist.


Küünlad süüdatakse ja pannakse maja igasse ruumi Päikese taassünni auks. Küünlad süüdatakse pärast päikese loojumist mõneks minutiks. Tänapäeval see traditsioon on kohanenud ning küünlad jäetakse tihtilugu põlema kuniks nad ise kustuvad.


Imbolci värvid on valge, roheline, kollane ja pruun. Sümbolid on luud, võlukepp ja Brighid'i rist. Lõhnad mida difuusida või põletada on Mürr, basiilik ja vanilli ning kaneel.


Traditsiooniliselt süüakse leiba/saia/sepikuid, muffineid ning erinevaid seemneid, juuakse taimeteed ning ürtidega valmistatud soojendatud veini - näiteks glögi.


Kokkuvõtteks siis traditsioon näeb ette, et täna tuleb küünlad süüdata, et tähistada Päikese uuestisündi, koguda mere äärest kive, otsida esimesi kevade märke, valmistada võlukepikesi ning tõsta luud uksetaha. Tuua altarile värskeid lilli ning tervitada kevadet.60 views

Subscribe Form

  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Ingrid von Wicca.